Zbiórka Żywności Podziel się Dobrym Posiłkiem

W dniach 29 – 30 września grupa trzydziestu uczniów klas drugich i trzecich gimnazjum brała udział w Zbiórce Żywości Podziel się Dobrym Posiłkiem organizowanej przez Bank Żywności w Olsztynie. Dzięki bezinteresownej pracy wolontariuszy została zebrana żywność, którą przekazano organizacjom i instytucjom na co dzień zajmującym się dożywianiem dzieci. Są to towarzystwa przyjaciół dzieci, domy dziecka, świetlice.

Inne ciekawe inicjatywy to zakup plecaków szkolnych w Olsztynie, dla potrzebujących uczniów.

Reprezentanci Gimnazjum nr 5 aktywnie reprezentowali szkołę na festynie podsumowującym akcję „Kilometry Dobra”

04.06.2017 (niedziela) w Parku imienia Janusza Kusocińskiego w Olsztynie odbył się finał ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Kilometry Dobra”. Mimo deszczowej aury w dobrych humorach i gotowi do pomocy do parku przybyli wolontariusze z Piątki, aby wspólnie układać „kilometry” z monet.

W „Mistrzostwach Dobroci” naszą szkołę reprezentowali: Barbara Jermolonek (III c), Marta Dąbrowska (III c), Natalia Wiśniewska (III c), Natalia Stępniak (III b), Aleksander Orzechowski (I a) i Igor Stankiewicz (I a), a uczniom towarzyszyli nauczyciele Anna Chorzelewska oraz Lech Wąsowski.

Gimnazjaliści układali z jednozłotowych monet – zbieranych przez trzy miesiące w olsztyńskich szkołach (Gimnazjum nr 5 zebrało na rzecz akcji 485,26 zł), parafiach i innych placówkach – „Kilometry Dobra”. Wolontariusze przyklejali monety na taśmę klejącą, tworząc metrowe odcinki. Była to próba pobicia rekordu Guinnessa w układaniu kilometrów z monet.

Empatią wykazali się również nasi sportowcy, którzy wzięli udział w towarzyszącym imprezie charytatywnym „Biegu o Złotą Monetę”. Dystans jednego kilometra pokonali: Damian Szulc (III c), Łukasz Daniel (III c), Dawid Mierzejewski (III a), Dominik Swed (III a), Paweł Dybiec (III c), Katarzyna Libert (III c), Aleksandra Puźniewska (I b), Anna Wilczyńska (III a), a pani Anna Chorzelewska, opiekunka Szkolnego Koła Wolontariusza, dystans 5 km w klasyfikacji dla dorosłych. Nasza pani od j. niemieckiego nie dość, że się zgłosiła do biegu, to jeszcze go ukończyła z bardzo dobrym wynikiem. Uplasowała się w pierwszej dwudziestce wśród startujących kobiet, czym mocno nam zaimponowała.

Uczniowie z Gimnazjum nr 5 okazali się najszybsi w swojej kategorii wiekowej. Oto wyniki:

I miejsce- Łukasz Daniel

II miejsce- Damian Szulc

III miejsce- Dawid Mierzejewski

Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale, a chłopcy za trzy pierwsze miejsca ciekawe nagrody rzeczowe. Po biegu zawodnicy jeszcze pomagali układać monety. Serdecznie gratulujemy!

Nagrodę główną ufundował Nasz sponsor Sklep Brytyjka.pl z plecakami.
Serdecznie dziękujemy i polecamy stronę: https://www.brytyjka.pl/plecaki-cat-1.html naszego patrona.

Pieniądze zebranie od uczestników biegu oraz z „Kilometrów Dobra” zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację chorych i niepełnosprawnych dzieci oraz zakup sprzętu medycznego. Dziękujemy za pomoc.

Świąteczna Zbiórka Żywności

Federacja Polskich Banków Żywności od ponad 20 lat organizuje Świąteczną Zbiórkę Żywności. W tym roku, w dniach 1-3 grudnia, podczas prowadzonej w Polsce akcji, zebrała 776 ton jedzenia. Dzięki zaangażowaniu Polaków, wspierających zbiórkę na miarę swoich możliwości, realne stanie się przygotowanie ponad 1,5 miliona świątecznych posiłków dla osób potrzebujących.

Uczniowie II i III klas gimnazjalnych oraz VII klasy Szkoły Podstawowej nr 14 w Olsztynie również przyczynili się do wsparcia tej szlachetnej akcji zbierając jako wolontariusze żywność w olsztyńskich sklepach. Oprócz standardowych produktów z długim terminem ważności, zbieranych przez Banki Żywności, wielu ludzi dokładało do koszy także przysmaki, czekoladowe smakołyki i świąteczne mikołaje dla dzieci. Większość wspierała akcję przy okazji robienia zakupów dla siebie, kupując dodatkowe produkty. Byli jednak też tacy, którzy specjalnie przyjechali, by podarować całe kosze zakupów. W razie pytań prosimy o kontakt z szkołą.

Szkolny Klub Wolontariusza na antenie Radia Plus

W środę 25 października uczniowie trzecich klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 14 – Kucka Karolina z klasy III b oraz Łukasz Drozdowski z III c wraz z panią Anną Chorzelewską  gościli w studiu Radia Plus Olsztyn w programie prowadzonym przez pana  Marcina Szydłowskiego.

Wolontariusze wraz z opiekunką opowiadali o współpracy szkoły z fundacją Ankizy Gasy Dzieci Madagaskaru, której jedną  z form pomocy jest tak zwana adopcja dziecka na odległość. Polega ona na umożliwieniu nauki dzieciom z najuboższych rodzin. Dzięki takiej adopcji dziecko może uczyć się w szkole, otrzymać przybory szkolne, mundurek i jeść obiady w szkolnej stołówce. Szkoła to dla wielu dzieci na Madagaskarze możliwość dostania talerza ryżu, który jest niejednokrotnie jedynym posiłkiem w ciągu dnia.

Nasza szkoła od kilku lat zbiera fundusze na edukację chłopca z Madagaskaru – Oliviera. Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły akcja co roku kończy się sukcesem, a za zebrane pieniądze chłopiec ma możliwość edukacji. Ze względu na to, że Olivier jest już w liceum i przygotowuje się do matury, Fundacja Ankizy Gasy Dzieci Madagaskaru zaproponowała, by w tym roku  zebrane przez nas pieniądze przeznaczyć na pomoc małej Juliannie, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze szkołą. Jesteśmy dumni, że mogliśmy je przekazać na tak szczytny cel.

Więcej przeczytasz na stronie szkolne aktualności.

Wieści oraz życzenia bożonarodzeniowe z Madagaskaru

Zachęcamy do zapoznania się z treścią  listu, jaki otrzymała nasza szkoła od Fundacji Ankizy Gasy – Dzieci Madagaskaru, dzięki której od kilku lat wspieramy edukację dzieci na Madagaskarze biorąc udział w programie Adopcja Na Odległość. 

„Pozdrawiamy gorąco w środku lata na Madagaskarze.

Wasza podopieczna Julianna uczy się już w drugiej klasie szkoły podstawowej. Dziewczynka jest pilna w nauce i bardzo lubi swoją szkołę.

Nasza Fundacja prowadzi już także 2 rok liceum i mamy nadzieję, że co roku coraz więcej młodzieży z naszego programu dołączy do grona, gimnazjalistów, licealistów, maturzystów a potem także studentów! 

Takie są założenia naszej działalności, aby umożliwiać zdobycie jak najlepszej edukacji  tym, którzy inaczej nie mieliby takiej szansy.

Dziękujemy za trwanie z nami w tym dziele:)”. 

Oprócz świątecznych pozdrowień zamieszczamy także zdjęcie z początku roku szkolnego, które w tym roku miało miejsce dopiero na początku listopada i było związane z rozprzestrzenianiem się dżumy na Madagaskarze od sierpnia aż do końca października. Na szczęście sytuacja została opanowana i malgaskie życie wróciło do normy.

Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że nikt z dzieci pod opieką naszej Fundacji nie ucierpiał. Obecnie przygotowujemy się już do świąt. Planujemy duży obiad świąteczny oraz jednakowe skromne prezenty dla wszystkich dzieciaków w programie tak, aby nikogo nie wyróżniać, ale obdarować wszystkich w tym szczególnym czasie.

Można też dołączyć się finansowo do naszej zbiórki świątecznej, każda drobna kwota pomoże nam ufundować bardziej smakowitą ucztę oraz podarki dla dzieciaków.

Dziękujemy za Wasze wsparcie! 

 Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia 

życzymy wszystkim wielu wspaniałych chwil w radosnej atmosferze przy świątecznym stole oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2018!” Zachęcamy do śledzenia poczynań fundacji na stronie internetowej dzieci Madagaskaru oraz facebooku.

2 thoughts on “Szkoła – Współpraca i Wolontariat”

  1. Siemka. Macie może namiar na bezpośredniego producenta dodatków do nauki / wyposażenia sal dydaktycznych? Szukam polskiej firmy która pomoże wyposażyć nam nasze centrum naukowe dla młodzieży uzdolnionej informatycznie.

  2. jestem przedstawicielem polskiego producenta męskich toreb, neseserów, aktówek, raportówek, toreb na ramię dla szkół. Wyposażamy młodzież oraz nauczycieli. Chętnie nawiążemy z Państwem wspólpracę w zakresie recenzji oraz banerów na waszym serwisie.

Dodaj komentarz