Konkurs pt. „Logo Biblioteki Szkolnej”

Pani Elżbieta Skibicka, nauczyciel bibliotekarz, ogłosiła konkurs plastyczny na „Logo Biblioteki Szkolnej”. Był to konkurs dla wszystkich chętnych i wystartowało w nim bardzo wiele osób. Bardzo aktywna okazała się klasa pierwsza. Wszyscy jej uczniowie otrzymali wyróżnienia w postaci dyplomów za zaangażowanie i wiele pięknie wykonanych prac.

Międzygimnazjalny Konkurs Pięknego Czytania

28 marca w Gimnazjum nr 13 odbył się Międzygimnazjalny Konkurs Pięknego Czytania. My również wzięliśmy udział w konkursie. Zadaniem uczestników było odczytanie wybranego przez siebie fragmentu książki pochodzącego z literatury fantasy. Jedna z naszych uczestniczek odczytała fragment opowiadania autorstwa uczennicy klasy III a Marty Klimowicz.

Nagroda konkursowa – młodzieżowy portfel od sponsora

nagroda konkursowa

Serdeczne podziękowania za przygotowanie nagród do powyższego konkursu, płyną ze strony Gim5Olsztyn do firmy Brytyjka, który sponsorował nam takie portfele dla młodzieży:

Doradca zawodowy

  • Poznania siebie– określenia zainteresowań i predyspozycji zawodowych (testy, warsztaty, rozmowy doradcze, indywidualne konsultacje, badania preferencji zawodowych).
  • Poznanie zawodów – środowisko pracy, prestiż, wymagania, możliwość kształcenia i zatrudnienia w danym zawodzie, zarobki, itp. ( informator o zawodach, wycieczki do zakładów pracy, filmy edukacyjne, warsztaty zawodoznawcze ).
  • Poznania sieci szkół ponadgimnazjalnych na terenie miasta Olsztyna – wycieczki do szkół, spotkania promujące, ulotki, foldery, informatory, prezentacje, Internet, itp.
  • Konfrontacji samooceny z wymaganiami szkół i zawodów – podjęcie decyzji o wyborze szkoły i zawodu.
  • Pomoc przy wypełnieniu dokumentów do szkoły ponadgimnazjalnej.

Zobacz inne aktualności naszej szkoły > torby do szkoły.

Młodzież szkoli się w dziedzinie pierwszej pomocy

15 grudnia 2017 wszystkie klasy drugie uczestniczyły w szkoleniu na temat udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty prowadził ratownik medyczny z Olsztyńskiego PCK.

Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na tematy związane z naszym zdrowiem i życiem. Poruszono tematy związane z oparzeniami i odmrożeniami, złamaniami i zwichnięciami, zakrztuszeniem i krwotokiem. Dzięki temu spotkaniu wiemy, jak w poprawny sposób powiadomić odpowiednie służby o zaistniałym zdarzeniu. Poinformowano nas, jak się zachować przy osobie, która straciła przytomność na ulicy lub w wyniku zdarzenia drogowego. Umiemy ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej i udrożnić drogi oddechowe. Pokazano nam również, w jaki sposób prawidłowo przeprowadzić RKO.

Uczniowie zadawali wiele ciekawych i czasem trudnych pytań, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Dzięki temu nasze spotkanie stało się jeszcze ciekawsze.

Dzięki tym zajęciom jesteśmy dużo mądrzejsi i być może w razie nagłej potrzeby będziemy potrafili uratować komuś życie lub zdrowie, podejmując odpowiednie czynności.

Zobacz plecaki szkolne jakie możesz kupić w Olsztynie u naszych dystrybutorów.

Młodzieżowe spotkanie Świąteczne

We wtorek i środę 19 i 20 grudnia dzieci z przedszkoli nr 2, 4, 6, 10, 13 i z przedszkola nad Jeziorem Długim odwiedziły Szkołę Podstawową nr 14. Przyszły tu pod opieką swych pań na przedstawienie jasełkowe i na spotkanie z Mikołajem.

Świąteczne spotkanie przygotowali uczniowie klasy Ia pod opieką wychowawczyni pani Renaty Preuss i chórzyści z klas starszych kierowani przez panią Hannę Borys. Oczywiście i inne osoby miały w tym swój udział, bo duże przedsięwzięcia mają wielu wykonawców.

Tuż przed godziną 10 we wtorek i w środę na widowni zasiedli nasi goście. Przedszkolacy byli pięknie ubrani i z zaciekawieniem rozglądali się po świątecznie udekorowanej sali. Gości przywitali konferansjerzy – Karolina Kucka i Łukasz Drozdowski, a potem przenieśliśmy się w świat jasełek. Była zatem Maryja z dzieciątkiem i Józef, a witali ich biali aniołowie z pięknymi skrzydełkami. Potem pokłonili się im pasterze, a dary złożyli monarchowie ze Wschodu. Mali aktorzy świetnie poradzili sobie ze swymi rolami. Mieli też pięknie przez rodziców przygotowane stroje. Po spektaklu chór naszej szkoły zaprezentował kilka kolęd. Do śpiewania włączyli się z ogromnym talentem i zaangażowaniem przedszkolacy. Przyjemnie było słuchać wspólnego kolędowania.

Na koniec naszych gości czekała niespodzianka. Pojawił się Mikołaj. Zamówiliśmy jego wizytę już rok temu. Mikołaj rozmawiał z niektórymi dziećmi, upewniał się też, czy nauczyciele zasłużyli na jego odwiedziny w czasie Wigilii i obiecał przybyć z prezentami.

Mieliśmy wielką przyjemność w spotkaniu z gośćmi z olsztyńskich przedszkoli. Wszystkim za przybycie podziękowała pani dyrektor Jarosława Kozak i złożyła życzenia świąteczne.

Nasi pierwszoklasiści wystąpią jeszcze raz w piątek dla młodzieży naszej szkoły. Po ich występach wszyscy uczniowie spotkają się świątecznie z wychowawcami. Taka jest tradycja w Szkole Podstawowej nr 14.

Tutaj zaprezentowaliśmy ciekawe plecaki do szkoły w Olsztynie.

Młodzi wolontariusze naszej szkoły

W piątek 15 grudnia przedstawiciele wolontariuszy Szkoły Podstawowej nr 14 w Olsztynie odwiedzili Miejski Ośrodek Kultury, gdzie odbyło się podsumowanie działalności Banku Żywności w 2017 roku. Uczestniczyli w nim też wolontariusze z innych szkół oraz wszystkie wspierające pracę Banku firmy i darczyńcy.

Uroczyście powitał nas prezes Banku Żywności w Olsztynie, pan Marek Borowski. Zaprezentowano nam wszystkie działania podjęte przez Bank w roku 2017 i przypomniano o celach banku żywności. Spotkanie uświetnił akordeonista, który wykonał kilka utworów. Wszystkim pracującym w zbiórkach żywności wręczono podziękowania, które odebrali przedstawiciele szkół, a na koniec wolontariuszy czekał słodki poczęstunek. Na takich spotkaniach widać, ilu ludzi dobrej woli pracuje w Olsztynie.

Zobacz firmy współpracujące ze szkołami w Olsztynie.

Koncertowanie w młodzieżowym stylu

12 grudnia mieliśmy po raz kolejny wielką przyjemność być na koncercie pt. Kolędy – tradycja i jazz w Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej. Po raz pierwszy byli w filharmonii nasi pierwszoklasiści. Siedzieli w pierwszym rzędzie pięknie ubrani i żywo uczestniczyli w spotkaniu.

Początek koncertu to duże zaskoczenie dla widzów, bo na scenie z koncertującymi kolędnikami pojawiła się pani Hanna Borys, nasza nauczycielka przedmiotów artystycznych. Nic dziwnego, pani Borys śpiewa w chórze prowadzonym przez pana Jana Połowianiuka, a właśnie z chóru Bel Canto pochodzili kolędnicy obecni na scenie.  Wykonali oni a capella kilka kolęd. Potem wysłuchaliśmy wykonanej na organach przez pana J. Ciecierskiego wariacji muzycznej na temat kolędy W żłobie leży. Widownia wyraźnie się ożywiła, gdy na scenie pojawił się kwartet jazzowy. Ich nowoczesne, radosne wykonania tradycyjnych kolęd porwały publiczność.

Po godzinnym spotkaniu autobusami powróciliśmy do szkoły. Ten koncert wprowadził nas w świąteczny czas Bożego Narodzenia.

Jako kolejny wpis, pokażemy nowe plecaki do gimnazjum.

Pasowanie na ucznia

Czy pasowanie na ucznia ma coś wspólnego z paskiem, a ślubowanie ze ślubem?

Taki dylemat do rozstrzygnięcia mieli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 w Olsztynie! Szybko jednak przekonali się, że pasowanie na ucznia to radosna uroczystość, dzięki której stanął się prawdziwymi, pełnoprawnymi uczniami! 13 października to wydarzenie stało się faktem! 

         Tego dnia „Czternastka” przywitała gości piękną wystawą prac plastycznych najmłodszych uczniów – Mamo, Tato, znajdźcie mnie na rysunku!

Oprócz zaskoczeń był śmiech i porządne główkowanie, na którym rysunku znalazła się własna pociecha!

Potem – poczęstunek w klasie, galowy strój, głęboki oddech  i spotkanie w sali gimnastycznej, która zgromadziła Rodziców, Dziadków a także grono pedagogiczne.

Na uroczystości nie zabrakło  uczniów klasy VII, dla których ten dzień również był szczególny!

Piękna muzyczna oprawa, o którą zadbała p. Hanna Borys i szkolny chór, wzruszające do łez występy „pierwszaków”, podniosłe ślubowanie wśród błysku fleszy i pasowanie okazałym ołówkiem przez p. dyrektor Jarosławę Kozak sprawiły, że październikową uroczystość będziemy wspominać bardzo długo. Tym bardziej, że to pierwsze po długiej przerwie ślubowanie w nowej szkole podstawowej.

Po części oficjalnej uczniowie przeszli do swoich klas. Siódmoklasiści stanęli przed poważnym wyzwaniem – musieli udowodnić, że są odważni, otwarci i świetnie znają już swoją nową szkołę! Dlatego bez problemu zdobyli od pani dyrektor cukierki dla swojej klasy, dowiedzieli się, jaka jest suma lat wszystkich nauczycieli wychowania fizycznego, poznali nawet przepis na kotlety mielone od pani kucharki! Zadań do wykonania mieli znacznie więcej – ze wszystkich wywiązali się celująco. 

Miłą atmosferę w klasie podkreślały odwiedziny nauczycieli, a także… ciasto czekoladowe palce lizać, upieczone specjalnie na tę okazję przez ucznia!

To był naprawdę udany dzień. Niech takich dni – ciepłych, radosnych, zbliżających do siebie – będzie w szkole jeszcze więcej!

Młodzieżowa wycieczka do Warszawy

12 października klasa II a (gimnazjalna) ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Olsztynie już o piątej rano spotkała się z wychowawczynią Magdaleną Rzodkiewicz i opiekunem Lechem Wąsowskim na Dworcu Zachodnim. Celem tego spotkania był wyjazd do Warszawy. To właśnie tam mieliśmy zrealizować bardzo bogaty program. Po długiej podróży na dworcu Warszawa Centralna zrobiliśmy sobie chwilę przerwy na drobny śniadaniowy posiłek i rozprostowanie kości.

Pierwszym punktem, do którego dotarliśmy, był budynek British Council. Tu mieliśmy przedpołudniowe spotkanie z językiem angielskim. Cały czas mówiono do nas w tym języku. Pierwszymi zajęciami był test z języka angielskiego, który składał się z dwóch części. W pierwszej sprawdzano znajomość słownictwa i gramatyki oraz czytanie ze zrozumieniem. Każdy siedział przy swoim imiennym komputerze i rozwiązywał zadania na własne konto. Druga część testu to zajęcia ze słuchania. Tu trzeba było odsłuchać przygotowany materiał i odpowiedzieć na zadane pytania.

Po tym wyczerpującym zadaniu mieliśmy przerwę na lunch. Poczęstowano nas smacznymi kanapkami i wodą mineralną.

Przed kolejnymi warsztatami rozdano wyniki przeprowadzonego wcześniej testu. Okazało się, że młodzież wypadła całkiem nieźle, a najlepszy wynik uzyskała Dobrosława Baworowska, która w tym dniu została królową języka angielskiego. Każdy uczestnik otrzymał wydruk ze swoimi wynikami na pięknym certyfikacie. Rozdawaniu wyników towarzyszyły duże emocje, ponieważ najlepsze osoby miały otrzymać oceny celujące.

Kolejne warsztaty, prowadzone również w języku angielskim, dotyczyły „Władcy pierścieni”. Tu trzeba było wymienić głównych bohaterów, dopasować do nich odpowiednie cechy, rozwiązać test IQ. Najwięcej zaangażowania wzbudziło zadanie, gdzie trzeba było ułożyć scenkę i zaprezentować ją w języku angielskim. Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik otrzymał kolejny certyfikat.

Po tak dużej dawce języka, którego uczy wychowawczyni tej klasy, nastąpił czas na drugiego opiekuna, który uczy wychowania fizycznego. Udaliśmy się na spacer po Warszawie. Przeszliśmy przez dzielnicę ambasad i zobaczyliśmy piękne klomby kwiatowe wzdłuż kameralnych uliczek. Zaszliśmy do Parku Ujazdowskiego, gdzie zobaczyliśmy pomnik Ignacego Jana Paderewskiego i piękny stawek, w którym odbijały się jesienne, kolorowe drzewa.

Kolejnym punktem były Łazienki Królewskie, a w nich następne pomniki: Henryka Sienkiewicza i Fryderyka Chopina. Tu również zetknęliśmy się z pięknymi jesiennymi kolorami. Dotarliśmy urokliwymi ścieżkami do Pałacu na Wyspie. Tu spotkała nas niespodzianka. Zobaczyliśmy zwierzęta całkiem niebojące się ludzi: pawie, wiewiórki i gołębie. Przy wyjściu z parku natknęliśmy się na pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Od tego momentu ruszyliśmy już w drogę powrotną. Uczniowie dostali czas wolny w galerii Złote Tarasy, gdzie mogli zapoznać się z bogatą ofertą sklepików i sklepów. Po tej atrakcji czekała nas kolejna. Był to taras widokowy na trzydziestym piętrze Pałacu Kultury i Nauki. To niezapomniane wrażenie wysokości i pięknie oświetlonego miasta.

Po tych wszystkich atrakcjach z wieloma emocjami i niezapomnianymi widokami, choć lekko zmęczeni wróciliśmy do Olsztyna, gdzie przed godziną dwudziestą trzecią uczniowie padli w ramiona stęsknionych rodziców.

Konkurs Matematyczny

9 czerwca uczniowie Gimnazjum nr 5 wraz z nauczycielem matematyki Urszulą Pietruszko zostali zaproszeni do VI LO im. Gabriela Narutowicza w Olsztynie. To właśnie tu o godzinie dwunastej odbyło się podsumowanie wojewódzkiego konkursu matematycznego dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Konkurs został zorganizowany w ramach projektu „Matematyka jest dookoła nas” i był współfinansowany przez Fundację mBanku. Rywalizacja tym razem dotyczyła obecności matematyki w otaczającym nas świecie. Należało wykazać, że dostrzega się: prawa, zasady, prawidłowości, obiekty lub pojęcia matematyczne obecne w otaczającej nas rzeczywistości.

Konkurs rozgrywany był w trzech kategoriach: fotografia, praca plastyczna i utwór literacki (wiersz lub proza).

L00aureatami konkursu zostało dwoje uczniów z Gimnazjum nr 5:

I miejsce – Jakub Świdziniewski z klasy III b – kategoria: utwór literacki

wyróżnienie – Kira Pietrykowska z klasy III a – kategoria: praca plastyczna.

Należy podkreślić, że Jakub Świdziniewski zdobył już trzeci laur poetycki w tym roku, zostawiając w tyle swoje starsze koleżanki i kolegów ze szkół ponadgimnazjalnych naszego województwa.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a my gratulujemy im sukcesu i życzymy wielu kolejnych.

Zawory szkolne Pierwszej Pomocy

Dnia 5 czerwca po raz kolejny w tym roku nasza szklona reprezentacja wzięła udział w zawodach pierwszej pomocy. Tym razem były to „VI Olsztyńskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy” dla szkół podstawowych i gimnazjalnych, które odbyły się w Parku Jakubowym.

   Nasza pięcioosobowa drużyna w składzie: Natalia Bójko, Aleksandra Wieliki, Aleksandra Panasiewicz, Julia Liszewska oraz Weronika Rokosz pod opieką pani Katarzyny Potrapeluk zmierzyła się z sytuacjami pozorowanymi, w których musiałyśmy zachować zimną krew. Naszym zadaniem było miedzy innymi opatrzenie dziewczyny z nożem w brzuchu oraz zajęcie się jej przyjaciółką pod wpływem narkotyków. Byłyśmy świadkami wypadku rowerowego oraz zatrzymania akcji serca.

Starałyśmy się dać z siebie wszystko, a pani Potrapeluk okazała nam dużo wsparcia i serca. Dzięki temu zajęłyśmy czwarte miejsce. To nasz duży sukces.