Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start

Czy wiesz gdzie mieszkasz?

Email Drukuj PDF

Gdzie leży Olsztyn? Na to pytanie najczęściej pada odpowiedź: na Warmii i Mazurach. Ale to nie jest dobra odpowiedź, bo Olsztyn leży tylko na Warmii. Żeby uniknąć takich kompromitujących wpadek, nauczyciele z Gimnazjum nr 5 pani Anetta Socha i pan Wojciech Kaska wymyślili zajęcia pozalekcyjne o nazwie Czy wiesz gdzie mieszkasz?

Zaczęliśmy od kajaków. 17 maja bieżącego roku spotkaliśmy się z panem Karolem Majchrzakiem – autorem  projektu Kajak Miejski.

- Czy wiecie ile jezior jest w Olsztynie? – spytał na początku spotkania  pan Karol.
- Trzy, cztery... – padały odpowiedzi.
- A potraficie je wymienić?
- Jezioro Długie, Krzywe, Skanda, Żbik...

Okazuje się, że na terenie Olsztyna znajduje się 15 jezior. Jak dowiedzieliśmy się na spotkaniu, na terenie naszej małej ojczyzny są "nieznane jeziora", np.: jezioro Fajferek, które zostało osuszone ze względów gospodarczych. Ów akwen znajdował się niedaleko ogrodów działkowych przy ul. Jagiellończyka. Mało tego, była tam do lat 30. wieku XX plaża miejska.

- A czy słyszeliście kiedyś o rzece Kortówka? – to kolejne pytanie, które padło z ust pana Karola.

-Nie... Pewnie wypływa z Jeziora Kortowskiego. - odpowiadają uczniowie.

Nic bardziej mylnego. Struga bierze swój początek w jeziorze Ukiel, przepływa przez Jezioro Kortowskie i uchodzi do Łyny. Aby bardziej zapoznać się z jej przebiegiem, wybraliśmy się 17 maja  na wycieczkę wraz z opiekunami - panią Anettą Sochą i panem Wojciechem Kaską.

- To niesamowite, że nie zwracamy uwagi na to, co jest tak blisko nas. To okropne, że olsztyńskie rzeki są aż tak zanieczyszczone, nawet przedmiotami codziennego użytku - pralkami, lodówkami, oponami – wypowiedziała się Ola.

- Zaglądaliśmy do Kortówki w różnych miejscach. Odkryliśmy, że płynie pod aleją Szumana, pod wiaduktem kolejowym i ukazuję się przy warsztacie samochodowym koło ulicy Księcia Witolda. Duża jej część jest po prostu zabetonowana. Pan Majchrzak pokazał nam, jak przepłynął z Jeziora Kortowskiego na Krzywe właśnie Kortówką. Gdyby odnowić ten szlak, Olsztyn zyskałby wielką atrakcję turystyczną. – snuł refleksje Krzysiek. – Olsztyn stałby się polskim Sztokholmem.

Więc może zamiast samochodu pod domem parkowalibyśmy kajaki? Czemu nie!

 

Olsztyn poznawaliśmy też rowerowo. Wybraliśmy się nad jezioro Żbik. 12,5 km pokonaliśmy bez trudu, dzięki czemu sprawdziliśmy swoją sprawność fizyczną. Pan Kaska i kilku uczniów odkryło piękną trasę przez Las Miejski do najczystszego olsztyńskiego jeziora. Dzień nie był zbyt upalny, więc kąpieli nie było. Najbardziej poświęcił się dla tej wyprawy pan Wojtek, bo przywiózł swój rower aż z Olsztynka i miał najlepszy, prawdziwie rowerowy strój.


Trasa rowerowa 1622023 - powered by Bikemap 

Wycieczki, które odbyły się w ostatnim czasie uzupełniły naszą wiedzę o mieście i regionie, a zdobywaliśmy ją w czasie jesiennych spotkań z przedstawicielem Borussii, panem Dawidem Wierzbickim i w czasie wycieczki do wiosek mazurskich, na które wybraliśmy z panią Iwoną Liżewską.

Poprawiony: poniedziałek, 18 czerwca 2012 20:17  

Pilotaż programowania