Chór szkolny
Sport
Tradycje szkolne - ślubowanie klas pierwszych
Aktywnie i zdrowo
Wycieczki
Wolontariat
A A A

W poniedziałek 29 maja o godzinie dziewiątej w Olsztyńskim Teatrze Lalek spotkali się przedstawiciele wszystkich grup teatralnych, które prezentowały się na sali gimnastycznej Gimnazjum nr 5.

Od uroczystego powitania zebranych przez głównego organizatora, którym z ramienia Gimnazjum nr 5 jest Alina Bogdańska, rozpoczęła się uroczysta Gala Teatralna podsumowująca „XVII Przegląd Małych Form Scenicznych Olsztyn 2017”.

     

Wszyscy w napięciu oczekiwali na informacje, bo przecież właśnie teraz miało się okazać, kto jest najlepszym wykonawcą, reżyserem, osobowością. Oczywiście miały być również zapowiadane wcześniej nagrody, ale komu przypadną i jakie będą, miało się okazać właśnie teraz.

Wcześniej jednak, aby spotęgować napięcie, zaczęliśmy od podziękowań osobom i instytucjom, bez których to trzydniowe święto teatru szkolnego nie mogłoby się odbyć. Zaczęliśmy od Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, który objął przedsięwzięcie honorowym patronatem. Wymieniliśmy wspaniałych współorganizatorów, którymi byli: Olsztyński Teatr Lalek, Warmińsko – Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie, Stowarzyszenie Bajka, Urząd Miasta Olsztyna i Gimnazjum nr 5 w Olsztynie.

Podziękowaliśmy sponsorom, którzy przyczynili się do tego, że wszystko odbywało się bardzo uroczyście. Są to: Urząd Miasta Olsztyna, Stowarzyszenie Bajka, Olsztyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, firma Grawer z Olsztyna, dr Izydor Borys i Gimnazjum nr 5 w Olsztynie.

Nie mogliśmy pominąć grona sędziowskiego, które przez dwa długie dni ciężko pracując, oceniało wszelkie niuanse teatralnego rzemiosła. Jego obrady były długie i burzliwe, często niejednomyślne, ale udało się ustalić ostateczne wyniki, które wkrótce mieliśmy ogłosić. Dzielne i wytrwałe panie występowały w składzie: Jagoda Polakowska – aktorka z Olsztyńskiego Teatru Lalek, Joanna Kacprzak i Katarzyna Nowak z Warmińsko – Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie, Nelly Antosz, Anna Purzycka i Maria Baranowska ze Stowarzyszenia Bajka.

Wszystkie wymienione wyżej osoby i przedstawiciele instytucji otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz maski teatralne przygotowane osobiście przez artystę doktora Izydora Borysa.

Podobnie jak w szkole prowadzącymi Galę byli asystenci pani Aliny Bogdańskiej, uczniowie Gimnazjum nr 5: Julia Zawadzka i Łukasz Drozdowski.

Po tym wstępie nadszedł czas na najważniejsze rozstrzygnięcia. Okazało się, że wszystkie szkoły, które zaprezentowały swoje niemałe umiejętności w Gimnazjum nr 5, otrzymały pamiątkowe dyplomy, słodycze i nagrody książkowe. To już była duża niespodzianka, możliwa dzięki hojnym sponsorom.

Okazało się również, że najlepsze przedstawienia będą pokazane na dużej scenie gościnnego Teatru Lalek, przy świetnym nagłośnieniu, profesjonalnym oświetleniu i przed, jak zwykle świetną publicznością, która umie docenić artystów. Dwa przedstawienia szkół podstawowych były tak dobre, choć zajęły drugie miejsca, że jury zdecydowało dopuścić przedstawicieli do wykonania po jednej piosence na deskach teatralnych, choć regulamin tego nie przewidywał. Okazało się to wielkim przeżyciem dla wykonawców.

     

Następnie wręczono nagrody.

W kategorii klas I – III szkół podstawowych:

- I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 33 ze spektaklem „Nie mam zielonego pojęcia”,

- miejsca II i możliwość wykonania piosenki: Społeczna Szkoła Podstawowa 101 - „Robaki” i Szkoła Podstawowa nr 15 - „Król Bul”,

- III miejsce Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Piątka” - „X-Y-C”.

W kategorii klas IV – VI szkół podstawowych nie przyznano miejsc, tylko następujące wyróżnienia:

- Społeczna Szkoła Podstawowa 101 – „Królewny, czyli o różnych punktach widzenia” – wyróżnienie za scenariusz,

- Katolicka Szkoła Podstawowa im Świętej Rodziny – „O Wawelskim smoku” – wyróżnienie,

- Szkoła Podstawowa nr 1 – „Legenda o św. Jakubie – patronie Olsztyna” – wyróżnienie.

W kategorii gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych:

- I miejsce – Gimnazjum nr 13 – „Cukierek”,

- II miejsce – Gimnazjum nr 23 – „Julka”,

- III miejsca – Społeczne Gimnazjum 101 – „Jak rozpętałem wojnę trojańską” i Gimnazjum nr 9 – „Rozmowa z własną nogą”,

- Zespół Szkół Budowlanych – „Baśń o sierotce, co miała złote serduszko” otrzymał wyróżnieni za inscenizację i animację przedmiotem.

Nie mogło się oczywiście obyć bez nagród indywidualnych, których w tym roku było wyjątkowo dużo, ale i Przegląd stał na wysokim poziomie, który się u wszystkich występujących, zdaniem jury, z roku na rok podnosi.

Wyróżnienia, dyplomy i statuetki dla najlepszych, w kategorii szkół podstawowych

JULIA BEZLAPOWICZ – osobowość aktorska za rolę „ROBAKA” w przedstawieniu - „ROBAKI” - SSP 101,

MARTA BREJNAK - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu „O czerwonym kapciuszku” - SP 10,

NATHAN OLEJARZ - WAHABA - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu „O czerwonym kapciuszku” – SP 10,

ANNA POLAK - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu „O czerwonym kapciuszku” – SP 10,

LIWIA WOLNY - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu „O czerwonym kapciuszku” – SP 10,

HANNA KOTKOWICZ - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu - „Robaki” – SSP 101,

OLIWIA RADZKA - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu - „Król Bul” – SP 15,

HELENA SZEWCZYK - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu - „Król Bul” – SP 15,

LENA WĄSIK - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu - „Król Bul” – SP 15,

HANNA LIPNIEWICZ - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu - „Magiczny kapelusz” – NSP 11,

MAJA DROZDOWSKA - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu - „Magiczny kapelusz” – NSP 11,

OLGA SIERGIEJ - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu - „Królewny, czyli o różnych punktach widzenia” – SSP 101,

HUBERT SZAŁKOWSKI - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu - „Królewny, czyli o różnych punktach widzenia” – SSP 101,

EMILIA WACHOWSKA - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu - „Królewny, czyli o różnych punktach widzenia” – SSSP 101,

AMELIA ANASZEWICZ - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu - „O wawelskim smoku” – KSP im. Św. Rodziny,

KORNELIA GARDOCKA - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu – „Legenda o św. Jakubie - patronie Olsztyna” – SP 1.

Nagrody otrzymały również opiekunki grup teatralnych w kategorii szkół podstawowych:

- PANI JOLANTA WÓJCIK - za reżyserię spektaklu – „Nie mam zielonego pojęcia” – SP 33,

- PANI MAŁGORZATA NEUGEBAUER - za reżyserię spektaklu - ”Nie mam zielonego pojęcia” – SP 33,

- PANI KATARZYNA KROPIDŁOWSKA - za reżyserię spektaklu - ” Król Bul” – SP 15,

- PANI EWA ŻWIRKO - za reżyserię spektaklu – „Król Bul” – SP 15.

- PANI KRYSTYNA BALUKIEWICZ otrzymała wyróżnienie za przygotowanie scenografii do spektaklu – „O Wawelskim smoku” – KSP im. Św. Rodziny.

Wyróżnienia, dyplomy i statuetki dla najlepszych, w kategorii gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych:

- SABINA PANKOVA - osobowość aktorska za rolę „Starszej” w przedstawieniu – „Historia pięknej miłości” – Gim 5,

- WERONIKA CZECHOWICZ - osobowość aktorska za rolę „Elżbiety” w przedstawieniu – „Historia pięknej miłości” – Gim 5,

- JAKUB ŚWIDZINIEWSKI - wyróżnienie dla autora sztuki teatralnej - „Historia pięknej miłości” – Gim 5,

- KAROLINA SUDOŁ - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu „Cukierek” – Gim 13,

- KRZYSZTOF ŁUKOMSKI - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu – „Cukierek” – Gim 13,

- IZABELA NIEŚCIÓR - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu – „Balladyna –XXI wieczne realia” – Gim 15,

- ŁUKASZ ŻÓŁCIŃSKI - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu – „Jak rozpętałem wojnę trojańską” – SGim 101,

- MARTIN TOLKSDORF - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu - „Show” – Gim 14,

- KAROLINA KWIATKOWSKA - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu - „Kopciuszek inaczej” – ZSG – S,

- JAKUB KOWALCZYK - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu - „Kopciuszek inaczej” – ZSG – S,

- JULIA KŁOSOWSKA - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu – „Baśń o sierotce, co miała złote serduszko” – ZSB,

- HANNA GURGIELEWICZ - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu - „Rozmowa z własną nogą” – Gim 9,

- DOMINIKA PIÓRKOWSKA - za wyróżniającą grę aktorską w spektaklu – „Rozmowa z własną nogą” – Gim 9.

Wyróżnienie otrzymała również PANI MAŁGORZATA SIERGIEJ ze Społecznego Gimnazjum 101 za dobór i opracowanie najzabawniejszego scenariusza przedstawienia - „Jak rozpętałem wojnę trojańską”.

Po obejrzeniu najlepszych sztuk, wysłuchaniu piosenek i rozdaniu dyplomów, masek, statuetek, słodyczy, książek i wielu całusów i uścisków nadszedł czas na zakończenie Gali i pożegnanie. Nie było ono jednak smutne, ponieważ wszyscy powiedzieliśmy do zobaczenia za rok. Wszyscy znów się przygotujemy, wystartujemy i będziemy przeżywać emocje nie mniejsze od tych, jakie nam towarzyszyły w tym roku.

Lech Wąsowski

Świąteczna Zbiórka Żywności

08-12-2017 Wyświetleń:16 Wolontariat Anna Chorzelewska - avatar Anna Chorzelewska

Federacja Polskich Banków Żywności od ponad 20 lat organizuje Świąteczną Zbiórkę Żywności. W tym roku, w dniach 1-3 grudnia, podczas prowadzonej w Polsce akcji, zebrała 776 ton jedzenia. Dzięki zaangażowaniu...

Czytaj więcej

Mistrzostwa Województwa w Szachach Druży…

06-12-2017 Wyświetleń:23 Sport Katarzyna Dębowska - avatar Katarzyna Dębowska

         Bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 w Olsztynie startujący w Wojewódzkich Mistrzostwach w Szachach Drużynowych Dziewcząt i Chłopców rocznik 2002 – 2004.          W...

Czytaj więcej

Łamigłówki szachowe

03-12-2017 Wyświetleń:35 Sport Katarzyna Dębowska - avatar Katarzyna Dębowska

Czytaj więcej

XII Międzynarodowy Konkurs Informatyczny…

03-12-2017 Wyświetleń:45 SP 14 Wojciech Kaska - avatar Wojciech Kaska

13 listopada 2017 r. odbył się Międzynarodowy Konkurs Informatyczny BÓBR. W naszej szkole udział w nim wzięło 12 uczniów. Konkurs miał charakter jednorazowego testu wykonywanego samodzielnie przez uczestnika za pomocą...

Czytaj więcej

Programować może każdy

03-12-2017 Wyświetleń:55 SP 14 Wojciech Kaska - avatar Wojciech Kaska

Czytaj więcej

Konkurs plastyczny - "Bombka choink…

29-11-2017 Wyświetleń:63 SP 14 Renata Preuss - avatar Renata Preuss

REGULAMIN MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO                                                      ...

Czytaj więcej

Półfinały Mistrzostw Polski w szachach k…

20-11-2017 Wyświetleń:75 Sport Mirosław Kaznowski - avatar Mirosław Kaznowski

W dniach 11-17 listopada odbyły się półfinały Mistrzostw Polski w szachach klasycznych. W całym turnieju wystartowało we wszystkich grupach wiekowych około 300 zawodników z całej Polski.       W grupie do lat 13  wystartowała...

Czytaj więcej

Chór Szkoły Podstawowej nr 14 z koncerte…

18-11-2017 Wyświetleń:418 Chór Hanna Borys - avatar Hanna Borys

Chór Szkoły Podstawowej nr 14 w Olsztynie przejął tradycję chóru Gimnazjum nr 5, który również był prowadzony przez panią Hannę Borys. Podobnie jak w poprzednich latach startujemy w konkursach, uświetniamy...

Czytaj więcej

Czym bawią się pierwszaki w Szkole Podst…

17-11-2017 Wyświetleń:83 SP 14 Karolina Kucka - avatar Karolina Kucka

Niedawno w naszej szkole zakończyła się akcja „Czym bawią się pierwszaki?”, która była jednocześnie realizacją projektu edukacyjnego Julii Liszewskiej, Izy Puncewicz, Kingi Ołdakowskiej, Wiktorii Dziadury i Ani Jaworskiej z klasy...

Czytaj więcej

Święto Niepodległości w Szkole Podstawow…

14-11-2017 Wyświetleń:596 Aktualności Anetta Socha - avatar Anetta Socha

Nasza szkoła co roku obchodzi uroczyście Święto Niepodległości. W 99 rocznicę odzyskania wolności cała społeczność naszej szkoły spotkała się na apelu, w czasie którego wysłuchaliśmy koncertu polskiej pieśni patriotycznej. Uroczystość...

Czytaj więcej

Turniej szachowy o Puchar Kuratora Oświa…

08-11-2017 Wyświetleń:116 Sport Katarzyna Dębowska - avatar Katarzyna Dębowska

4 listopada 2017 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie odbył się II Turniej Szachowy dla Dzieci i Młodzieży z okazji Święta Niepodległości o Puchar Warmińsko – Mazurskiego Kuratora...

Czytaj więcej

Czym żyją pierwszoklasiści w Szkole Pods…

05-11-2017 Wyświetleń:132 SP 14 Renata Preuss - avatar Renata Preuss

Uczniowie klasy pierwszej z czternastki nie mogą narzekać na brak przeżyć. Dba o to przede wszystkim ich wychowawczyni pani Renata Preuss, ale także inni pracownicy szkoły. Spójrzmy, co wydarzyło się ostatnio.  Zajęcia...

Czytaj więcej

Szkolny Klub Wolontariusza na antenie Ra…

31-10-2017 Wyświetleń:255 Wolontariat Anna Chorzelewska - avatar Anna Chorzelewska

W środę 25 października uczniowie trzecich klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 14 - Kucka Karolina z klasy III b oraz Łukasz Drozdowski z III c wraz z panią Anną Chorzelewską ...

Czytaj więcej

Bal trzecioklasistów z Gimnazjum nr 5

10-06-2017 Wyświetleń:4113 Aktualności Lech Wąsowski - avatar Lech Wąsowski

9 czerwca o godzinie siedemnastej uczniowie klas III z rodzicami, wychowawcami i nauczycielami spotkali się w Restauracji Przystań na uroczystym balu. Rozpoczął się on pięknie wykonanym przez uczniów Polonezem, było...

Czytaj więcej

Ubezpieczenie uczniów w roku szkolnym 20…

31-10-2017 Wyświetleń:774 Aktualności Administrator - avatar Administrator

Rodzice uczniów (ubezpieczonych w szkole - AXA), którzy ulegli wypadkowi po 1 września 2017r. i ubiegają się o odszkodowanie, proszeni są o kontakt z koordynatorem ds. ubezpieczeń -  panem Robertem...

Czytaj więcej

Zbiórka Żywności Podziel się Dobrym Posi…

20-10-2017 Wyświetleń:183 Wolontariat Anna Chorzelewska - avatar Anna Chorzelewska

W dniach 29 - 30 września grupa trzydziestu uczniów klas drugich i trzecich gimnazjum brała udział w Zbiórce Żywości Podziel się Dobrym Posiłkiem organizowanej przez Bank Żywności w Olsztynie. Dzięki...

Czytaj więcej

Medale Ministra Edukacji Narodowej dla n…

18-10-2017 Wyświetleń:753 Aktualności Anetta Socha - avatar Anetta Socha

17 października 2017r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej władze państwowe uhonorowały nauczycieli zasłużonych dla polskiej oświaty. W gronie tegorocznych wyróżnionych były nauczycielki z naszej szkoły, panie Hanna Borys i Katarzyna...

Czytaj więcej

Szkoła Podstawowa nr 14 wspiera Fundację…

16-10-2017 Wyświetleń:790 Aktualności Katarzyna Rynko - avatar Katarzyna Rynko

Szkoła Podstawowa nr 14 ma powód do dumy - akcja pomocy Olivierowi z Madagaskaru ponownie zakończyła się sukcesem! Po raz kolejny, dzięki wsparciu nas wszystkich, udało się uzbierać wymaganą kwotę...

Czytaj więcej

Dzień Edukacji w Szkole Podstawowej nr 1…

14-10-2017 Wyświetleń:791 Aktualności Magdalena Wróblewska - avatar Magdalena Wróblewska

Czy pasowanie na ucznia ma coś wspólnego z paskiem, a ślubowanie ze ślubem? Taki dylemat do rozstrzygnięcia mieli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 w Olsztynie! Szybko jednak przekonali się, że pasowanie na...

Czytaj więcej

Klasa IIa (gimnazjalna) odwiedziła Warsz…

14-10-2017 Wyświetleń:754 Aktualności Lech Wąsowski - avatar Lech Wąsowski

12 października klasa II a (gimnazjalna) ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Olsztynie już o piątej rano spotkała się z wychowawczynią Magdaleną Rzodkiewicz i opiekunem Lechem Wąsowskim na Dworcu Zachodnim...

Czytaj więcej

Samorząd szkolny

12-04-2017 Wyświetleń:1190 Samorząd szkolny Super User - avatar Super User

Samorząd uczniowski 2017/2018 Skład samorządu uczniowskiego: PRZEWODNICZĄCY – ŁUKASZ DROZDOWSKI UCZ. KL. IIIC ZCA- PRZEWODNICZĄCEGO - KAROLINA KUCKA UCZ. KL. IIIB SEKRETARZ – ŁUKASZ DROZDOWSKI UCZ. KL. IIIC SEKCJA REDAKCYJNA -  KAROLINA KUCKA UCZ. KL IIIB SEKCJA INFORMACYJNA – JULIA LISZEWSKA UCZ. KL...

Czytaj więcej

Kto najsympatyczniejszym chłopakiem SP 1…

02-10-2017 Wyświetleń:983 Aktualności Karolina Kucka - avatar Karolina Kucka

Z okazji Dnia Chłopaka w naszej szkole odbył się coroczny konkurs na „Najsympatyczniejszego Chłopaka w SP 14".  Dziewczęta z pierwszej oraz siódmej klasy szkoły podstawowej, drugich i trzecich klas gimnazjalnych w...

Czytaj więcej

Klasa I obchodzi DZIEŃ CHŁOPAKA

01-10-2017 Wyświetleń:1074 Aktualności Lech Wąsowski - avatar Lech Wąsowski

30 września w sobotę obchodziliśmy w Polsce DZIEŃ CHŁOPAKA. Tego dnia panie składają życzenia oraz obdarowują prezentami chłopców. Nie zapomniały o tym święcie panie z klasy I a, które wraz...

Czytaj więcej

Szkoła Podstawowa nr 14 wzięła udział w …

30-09-2017 Wyświetleń:956 Aktualności Lech Wąsowski - avatar Lech Wąsowski

W piątek 29 września klasa VII i drugie klasy gimnazjalne Szkoły Podstawowej nr 14 podobnie jak w latach poprzednich udały się do Kortowa na 15 Dni Nauki i Sztuki. Pierwszym...

Czytaj więcej

Sztafetowe Biegi Przełajowe

26-09-2017 Wyświetleń:298 Sport Katarzyna Dębowska - avatar Katarzyna Dębowska

25 września 20017 na terenach zielonych przy ulicy Głowackiego odbyły się Sztafetowe biegi przełajowe dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowały: Julia Rachuba 3c, Paula Popławska 3c, Wiktoria Dziadura 3a, Maria Lewa...

Czytaj więcej

Świetlica w Szkole Podstawowej nr 14

19-09-2017 Wyświetleń:254 SP 14 Renata Preuss - avatar Renata Preuss

W Szkole Podstawowej nr 14 działa świetlica dla najmłodszych uczniów. Pracujący tu nauczyciele dbają o bogatą ofertę zajęć. Dzięki ich rozmaitym umiejętnościom dzieci mogą korzystać z zajęć umuzykalniających i plastycznych...

Czytaj więcej

Dzień integracji klasy VII w Szkole Pods…

17-09-2017 Wyświetleń:1180 Aktualności Magdalena Wróblewska - avatar Magdalena Wróblewska

Szkoła to nie tylko lekcje, odpytywanie i przyswajanie skomplikowanych wzorów, terminów, reguł! 13 września 2017 r. przekonali się o tym uczniowie VII klasy Szkoły Podstawowej nr 14 w Olsztynie przy ul...

Czytaj więcej