Chór szkolny
Sport
Tradycje szkolne - ślubowanie klas pierwszych
Aktywnie i zdrowo
Wycieczki
Wolontariat
A A A

W Szkole Podstawowej nr 14 100-lecie niepodległości Polski świętujemy już od wielu tygodni.

Pod koniec września w czwartki pojawiły się w naszym radiowęźle szkolnym krótkie audycje historyczne. Uczniowie pod opieką pani Barbary Trawińskiej przygotowali wystąpienia, w których przypominali najważniejsze chwile z polskiej walki o niepodległość. Sięgnęli i do czasów sprzed I wojny światowej, i do trudnych chwil w 20-leciu, i do czasów II wojny, a także do walki z komunizmem.

7 listopada 2018r. w Szkole Podstawowej nr 14 w Olsztynie od rana panowała podniosła atmosfera w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Minął dokładnie wiek, odkąd nasi dzieli przodkowie odważyli się zawalczyć o to, co najważniejsze - Ojczyznę, nasz rodzinny dom, w którym każdy obywatel czuje się bezpiecznie.

Korytarze szkoły wypełniali uczniowie oraz nauczyciele w eleganckich strojach pełni zaangażowania w przygotowanie uroczystości i oczekujący gości. Dzień rozpoczął się od Koncertu Piosenki Żołnierskiej Patriotą być zorganizowanego przez nauczycieli oraz uczniów klas Ia, Ib oraz IIa .   Przybyło do naszej szkoły wielu ważnych, małych gości wraz ze swoimi wychowawcami z pobliskich przedszkoli. Każda grupa prezentowała przygotowany przez siebie utwór z zachwycającą choreografią. Uroczystość otworzyła pani dyrektor Jarosława Kozak przepiękną mową,  witając gości, nauczycieli oraz uczniów. Jako pierwsi na scenie pojawili się gospodarze szkoły- klasa Ia wraz z wychowawcą panią Anną Kozłowską, śpiewając utwór Co to jest niepodległość?, wprowadzając w zachwyt publiczność. Kolejną  grupą, która wystąpiła na naszej scenie było Przedszkole „ Nad Jeziorem Długim”. Dzieci zaprezentowały piosenkę pt. Jak szło wojsko raz ulicą. Zostały nagrodzone gromkimi brawami. Kolejni wykonawcy, czyli klasa Ib pod okiem wychowawcy pani Sylwii Lewandowskiej zaśpiewali podniosłą pieśń wojskową  Szara piechota, której narodziny historycy datują na rok 1918. Na scenie pojawiali się kolejni uczestnicy koncertu. Przedszkole nr 6   przygotowało cudowną choreografię do muzyki Fryderyka Chopina, wykorzystując biało-czerwone liście. Prowadząca uroczystość Pani Renata Preuss wraz ze swoimi wychowankami z klasy IIa przygotowała piosenkę Przybyli ułani pod okienko. W niezwykły sposób prezentowały się kolejne grupy: Przedszkole nr 4  z utworem Płynie Wisła płynie  oraz Przedszkole Leluki,  śpiewając piosenkę Przybyli ułani pod okienko oraz Czy to noc, czy to dzień. Uroczystość zamknęło wykonanie przez uczniów klasy Ia  pieśni Pierwsza kadrowa.

Niezwykły koncert wprowadził atmosferę  pełną życzliwości, wzajemnych uśmiechów oraz podziękowań. Wszyscy byli przepełnieni wdzięcznością dla bohaterskich żołnierzy, którzy 100 lat temu zdołali  przywrócić Polskę  na mapy Europy. Budowanie postawy patriotycznej u  małych obywali okazało się zadaniem bardzo ważnym, lecz przede wszystkim przyjemnym. Dzieci uzyskując wiedzę o poświęceniach i odwadze ludzi z wielkim zaangażowaniem przygotowywały się do uroczystości, chcąc w ten sposób przywrócić pamięć o tych, którzy walczyli dla nas.

Uczniowie klas młodszych ze starszymi kolegami koleżankami mieli tego dnia okazję uczestniczyć jeszcze w uroczystości ogólnoszkolnej. Był to koncert polskiej pieśni patriotycznej.

Występ chóru przygotowała pani Hanna Borys. Dzięki jej pracy usłyszeliśmy piękne wykonanie takich pieśni i piosenek jak: My, pierwsza brygada, O mój rozmarynie, Biały krzyż, Przybyli ułani pod okienko, Mury, Żeby Polska była Polską. Bardzo podniosłym momentem było wykonanie Roty. Ta pieśń rozpoczęła nasze spotkanie, a pieśń Jana Pietrzaka piękną historyczną klamrą je zamknęła. Zebrani na koncercie mogli się też dowiedzieć, jaka jest historia poszczególnych utworów. Prezentowali ją doskonale prowadzący spotkanie Ola Puźniewska i Piotr Hertrampf.

W naszej szkole od wielu dni odczuwamy atmosferę Święta Niepodległości. Uczniowie klas młodszych ozdobili okna biało-czerwonymi flagami, dzieci ze świetlicy również przygotowały stosowną pracę plastyczną. W holu na parterze można oglądać gazetki upamiętniające 100-lecie wolnej Polski. Na szczególną uwagę zasługuje wisząca tam praca plastyczna Marty Brejnak z klasy IVa wykonana bardzo pracochłonną techniką i przedstawiająca polskie godło państwowe.

W piątek 9 listopada zwieńczyliśmy obchody Święta Niepodległości wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Wszyscy uczniowie o godzinie 11 zeszli do sali gimnastycznej, by wspólnie, w sposób bardzo poniosły odśpiewać Mazurek Dąbrowskiego. To wspólne śpiewanie poruszyło silnie emocje wielu osób, poczuliśmy, jaka moc tkwi w pieśni napisanej przez Józefa Wybickiego w 1797 roku.