Chór szkolny
Sport
Tradycje szkolne - ślubowanie klas pierwszych
Aktywnie i zdrowo
Wycieczki
Wolontariat
A A A

12 maja o godzinie 10.00 na boisku szkolnym Szkoły Podstawowej nr 14 w Olsztynie rozpoczął się festyn rodzinny „Kolorowo, zdrowo, bezpiecznie”.

Uroczystego otwarcia dokonała pani dyrektor Jarosława Kozak, witając wszystkich przybyłych.

Ponieważ nasi uczniowie nie tylko się uczą, ale zajmują się również wieloma innymi dziedzinami sztuki i sportu, działają w PCK i wolontariacie, mają wiele innych ciekawych zainteresowań, chcieliśmy zaprezentować i pochwalić się ich możliwościami i umiejętnościami.

Nasze spotkanie zaczęliśmy od pokazu grupy tanecznej. Wystąpili dwaj uczniowie klasy drugiej: bliźniacy Bartosz i Piotr Hertrampf wraz z przyjaciółmi. Trzy pary zaprezentowały się w trzech tańcach ludowych. Zatańczyły polkę, krakowiaka i oberka, a piękne stroje i sposób wykonania wzbudził ogólny podziw. Pary otrzymały gromkie brawa i podziękowania od organizatorów.

     

Nadszedł czas na występ chóru szkolnego, który działa pod kierunkiem pani Hanny Borys. Uświetnia on nie tylko wszystkie uroczystości szkolne, ale występuje też na terenie miasta. Młodzi artyści zdobywają wiele nagród i wyróżnień w konkursach miejskich i wojewódzkich zarówno w kategorii chórów jak i solistów. Dziś chórzyści zaprezentowali część swojego bogatego repertuaru. Wystąpiła również absolwentka naszej szkoły - Maja Kucner, która poza umiejętnością śpiewu zaprezentowała zdolność gry na małej gitarce.

Kolejnym punktem programu był pokaz grupy zapaśniczej. Trener Michał Staszewski z klubu Budowlani Olsztyn pokazał umiejętności swoich podopiecznych, będących jednocześnie uczniami Szkoły Podstawowej nr 14 (Piotr i Sebastian Wesołowscy). Zaznaczyć należy, że uczniowie naszej szkoły awansowali do finałów Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży. Pokaz był również skierowany do rodziców i dzieci z obecnych klas III, którzy mogą się zapisać do tworzonej w naszej szkole klasy czwartej o profilu sporty walki (judo, zapasy). Ten pokaz również wzbudził wielkie zainteresowanie i był świetnie poprowadzony przez ciekawie opowiadającego o swoim sporcie trenera.

Po tej dawce emocji artystycznych i sportowych zaprosiliśmy wszystkich przybyłych do kolejnych przygotowanych przez nas stanowisk.

     

Były to punkty:

- przygotowany przez pana Jakuba Górskiego, ojca uczennicy klasy drugiej, punkt zabytkowych samochodów i grupy motocyklowej. Miejsce to wzbudziło szczególnie duże zainteresowanie, ponieważ do samochodów można było wsiąść, a przejażdżka motorem dostarczała adrenaliny.

- przygotowany przez nasze absolwentki punkt udzielania pierwszej pomocy. To właśnie tu można było zapoznać się lub doskonalić umiejętności w tym zakresie. Nasze byłe uczennice będąc jeszcze w szkole interesowały się zagadnieniem ratowania innych i współpracowały z PCK, oraz aktywnie działały w wolontariacie. Były laureatkami konkursu „Ośmiu wspaniałych”.

- przygotowany przez panią Hannę Borys konkurs plastyczny „Czternastka – bajkowa szkoła”. Dzieci rysowały na profesjonalnych sztalugach, a prace były tak piękne, że przyznano trzy równorzędne pierwsze miejsca.

  • konkursy sportowe – nauczycielki wychowania fizycznego - Irena Podolak i Katarzyna Dębowska przygotowały stacje, na których można było uprawiać sport na wesoło i z przymrużeniem oka. Chodziło przecież głównie o dobrą zabawę.
  • punkt gastronomiczny - do stołówki szkolnej zapraszaliśmy wszystkich zmęczonych upałem na słodki poczęstunek. Były kawa, herbata, soki oraz ciasta przygotowane przez uczniów i ich rodziców. Można było zjeść przepyszną grochówkę przygotowaną przez panią kucharkę.

Na dzisiejszym spotkaniu potwierdziło się, że nasza szkoła jest kameralna i rodzinna. Nawet absolwenci chętnie do niej wracają i uczestniczą w różnych przedsięwzięciach, za co serdecznie dziękujemy. Liczymy też na dalszą współpracę.

Ponieważ część rodziców była zainteresowana szkołą, mogła obejrzeć ją bardzo dokładnie razem z panią Aliną Bogdańską. Ona również opowiedziała o warunkach pracy w naszej placówce. Rodzice dowiedzieli się, że pracujemy na jedną zmianę i kończymy pracę o 14:30, a w piątki o 13:30. Pokazano dobrze wyposażone pracownie i stołówkę szkolną. Poinformowano, że prowadzimy zapisy do wszystkich poziomów klas szkoły podstawowej I – VIII. Pokazano pracownię klasy pierwszej oraz świetlicę. Poinformowano, że bogata oferta zajęć na świetlicy jest darmowa oraz udzielono wszelkich innych informacji,
na jakie było zapotrzebowanie.

Dzisiejsze przedpołudnie uznajemy za bardzo udane i zapraszamy na podobne w przyszłym roku.

Lech Wąsowski