Chór szkolny
Sport
Tradycje szkolne - ślubowanie klas pierwszych
Aktywnie i zdrowo
Wycieczki
Wolontariat
A A A

         W poniedziałek 30 kwietnia w Olsztyńskim Teatrze Lalek o godzinie dziewiątej rozpoczęła się uroczysta Gala Teatralna podsumowująca trzy dni ciężkich zmagań w eliminacjach XVIII Szkolnego Przeglądu Małych Form Scenicznych Olsztyn 2018.

         Eliminacje odbywały się na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 14 i to właśnie tu komisja sędziowska głowiła się nad przydziałem odpowiedniej ilości punktów zespołom oraz wyborem osobowości teatralnych.

         Wszyscy zwycięzcy i delegacje pozostałych ekip zebrali się na widowni. Było już jasne, które grupy teatralne zajęły pierwsze miejsca, ale kto był drugi, trzeci, a może ktoś otrzymał wyróżnienie. O osobowościach też nikt nic nie wiedział. Panowała atmosfera napięcia i oczekiwania.

         Galę rozpoczęła Julia Zawadzka pięknym wykonaniem piosenki. To właśnie ona wraz z kolegą Bartoszem Hertrampfem poprowadziła dzisiejszą uroczystość. Poprosili oni głównego organizatora Przeglądu panią Alinę Bogdańską do mikrofonu. Zaczęliśmy od przywitania zaproszonych gości, choć wielu z nich nie mogło przybyć ze względu na codzienne obowiązki. Byli natomiast ich przedstawiciele, którzy skierowali do wykonawców i ich opiekunów ciepłe słowa podziwu dla ich kunsztu aktorskiego i reżyserskiego.

     

         Podziękowaliśmy też współorganizatorom:

- Wydziałowi Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna,

- Teatrowi Lalek w Olsztynie,

- Stowarzyszeniu „Bajka”.

         Przypomnieliśmy, że jak co roku, Przegląd odbywa się pod patronatem prezydenta Olsztyna.

         Nie mogliśmy zapomnieć o sponsorach:

- Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej,

- kwiaciarni „W Te Pędy”.

         Podziękowaliśmy komisjom sędziowskim, które dzielnie wykonywały swą ciężką pracę. Było to dziewięć pań reprezentujących Teatr Lalek w Olsztynie, Stowarzyszenie „Bajka” i Warmińsko – Mazurską Bibliotekę Pedagogiczną.    

         Po części oficjalnej przyszedł czas na nagrody w kategorii przedszkoli, w której wystąpiło osiem grup teatralnych:

- I miejsce – Przedszkole Miejskie nr 13 za sztukę „Czerwony Kapturek”; osobowością w tym spektaklu wybrano Hannę Podgórską, która rewelacyjnie odegrała rolę Słońca,

- II miejsce - Przedszkole Miejskie nr 32 za przedstawienie „W krainie bajki”; osobowością została Maja Kaczmarek, która zagrała Kopciuszka,

- II miejsce – Przedszkole Miejskie nr 39 – „Zabawa w śpiącą królewnę”.

         Przyznano jeszcze jedną nagrodę za osobowość w tej kategorii wiekowej. Otrzymała ją reprezentująca Przedszkole Miejskie nr 10 Matylda Wade za rolę Kapturka w przedstawieniu „Czerwony Kapturek i zielony las”.

         Po wręczeniu nagród nastąpił pierwszy występ na prawdziwej scenie Teatru Lalek. Była to jedna z nagród dla najlepszych wykonawców. To były emocje. Scena, kurtyna, światła, widownia, nagłośnienie i wszystko nowe, ciekawe i jak tu sobie poradzić z nasilającą się tremą. Młodzi aktorzy poradzili sobie znakomicie i wypadli jeszcze lepiej niż w eliminacjach. Wielkie brawa.

     

         Nadszedł czas na nagrody rozdawane szkołom podstawowym. W tej kategorii mieliśmy dwie grupy: klasy I – III oraz IV – VII i w sumie jedenaście przedstawień:

- I miejsce (I – III) – Szkoła Podstawowa nr 15 - „Alicja – kto ma największy problem”,

- II miejsce (I – III) – Społeczna Szkoła Podstawowa nr 101 – „Żabka – bajka warmińska”, Osobowością w tym przedstawieniu została Amelia Banaszek za rolę Matuli,

- III miejsce (I – III) – Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Piątka” – „Jutro będzie lepiej”,

- wyróżnienie (I – III) – Szkoła Podstawowa nr 17 – „Czerwony Kapturek”.

         Po odczytaniu werdyktu publiczność zachwycała się kolejnym wyśmienitym występem młodych aktorów, a przedstawiciele klas IV – VII ciągle z niepokojem czekali na oficjalne rezultaty w swojej kategorii, które teraz prezentujemy:

- I miejsce (IV – VII) – Szkoła Podstawowa nr 4 – „Pętla”,

- II miejsce (IV – VII) – Szkoła Podstawowa nr 33 – „Bajkowy sen”,

         Przyznano jeszcze jedną nagrodę dla osobowości w kategorii klas IV – VII. Została nią aktorka ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 101 grająca w sztuce „Lilie” rolę Pani – Pola Blanda.

         Chwilę po ogłoszeniu werdyktu mogliśmy delektować się już nieco bardziej dorosłym rodzajem sztuki. Tak jak przy poprzednich przedstawieniach raczej kolorowych i wesołych było słychać na widowni wesołe komentarze i śmiech, to przedstawienie spowodowało, że wielu dorosłych po jego zakończeniu ocierało łzy.

         Nadszedł czas na podsumowanie ostatniej kategorii, którą były szkoły gimnazjalne i ponadpodstawowe. Wielka szkoda, że w tej grupie mogliśmy zobaczyć tylko cztery prezentacje.

- I miejsce – Społeczne Gimnazjum nr 101 – „Jeleń”

         W tym spektaklu zauważono dwie osobowości teatralne, które nagrodzono: Łukasz Żółciński za rolę Dziadka, Rafał Grzelka za rolę Tęgiego Turysty,

- II miejsce – Gimnazjum nr 17 – „Słowik i Ewa”,

- III miejsce – IX Liceum Ogólnokształcące z Klasami Gimnazjalnymi,

- wyróżnienie – Zespół Szkół Gastronomiczno – Spożywczych – „Metro 2033”.

         Tę część Gali zakończyła uczennica Szkoły Podstawowej nr 14 Żaneta Żokowska, która wykonała piosenkę „Nie zapomnij”.

         Na zakończenie wręczono dyplomy wszystkim nauczycielom, którzy włożyli wiele pracy w perfekcyjne przygotowanie młodzieży, tej młodszej i tej starszej, do udziału w tegorocznym Przeglądzie. Podziękowano też wszystkim paniom jurorkom. Podobnie wszystkie grupy, nawet te, które nie zostały wymienione powyżej, otrzymały upominki za wysiłek włożony w przygotowania. Jednym słowem dziękowano wszystkim i wszyscy dziękowali sobie wzajemnie za tegoroczne spotkanie i rywalizację. Oczywiście wszyscy obiecali sobie podobne spotkanie w roku przyszłym. Być może nastąpi ono ponownie w szerszym niż w tym roku gronie.

         Szkoła Podstawowa nr 14 jeszcze raz dziękuje wszystkim za ogromny wkład pracy i spotkanie już na XVIII Przeglądzie. Zapraszamy w roku przyszłym i do zobaczenia.

 

Lech Wąsowski