W ramach poznawania tajników różnych zawodów uczniowie naszej szkoły 15.03. oraz 24. 04. odwiedzili Sąd Rejonowy oraz Sąd Okręgowy w Olsztynie. Młodzież z klasy 7a oraz przedstawiciele klas trzecich mieli okazję wcielić się w role prokuratora, adwokata oraz sędziego podczas odegranego przez nich procesu. Do zadania podeszli z dużym zaangażowaniem, od czasu do czasu korzystając z pomocy Pani Sędzi. Następnie zeszli do cel, w których podejrzani oczekują na proces.

W kolejnym terminie uczniowie z klasy 3b odwiedzili Sąd Okręgowy a w nim salę rozpraw, w której odbywają się procesy o podwyższonym ryzyku. Pan z ochrony szczegółowo opowiedział o sposobach zabezpieczania świadków i oskarżonych przed atakiem na ich życie. Mieli także okazję zobaczyć pokój, w którym przesłuchiwane są dzieci. Następnie udali się na spotkanie z Panią Sędzią, która opowiedziała o tym, jakie studia należy podjąć, by objąć takie stanowisko oraz przybliżyła informacje na temat pracy sędziego.

W ramach Dni Edukacji Prawniczej przedstawiciele klas drugich wzięli udział w konferencji na temat mediacji szkolnych i rówieśniczych, podczas której dowiedzieli się czym są mediacje, jak je przeprowadzać i kto może być mediatorem.

Katarzyna Rynko