Bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 w Olsztynie startujący w Wojewódzkich Mistrzostwach w Szachach Drużynowych Dziewcząt i Chłopców rocznik 2002 – 2004.

W przeddzień Mikołajek, 5 grudnia 2017, w murach zabytkowego zamku krzyżackiego w Ostródzie nasi szachiści zajęli trzecie miejsce.

I tym razem nie zawiedli:

- Weronika Kaznowska (kapitan drużyny) – klasa II b,

- Cezary Hennig – klasa III c,

- Piotr Hertrampf – klasa II b,

- Mateusz Adamowicz – klasa II b.

Walka na szachownicach toczyła się do samego końca rozgrywanych siedmiu rund. Uczniowie naszej szkoły byli bardzo blisko zwycięstwa. Niestety w szóstej rundzie dość nieoczekiwanie stracili dwa punkty i już nie udało się odrobić strat.

Uczniowie otrzymali puchar, dyplom i medale.

Drużyna zajmując trzecie miejsce w województwie wywalczyła awans do zawodów ogólnopolskich.

Gratulujemy zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów!

Katarzyna Dębowska

4 listopada 2017 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie odbył się II Turniej Szachowy dla Dzieci i Młodzieży z okazji Święta Niepodległości o Puchar Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty.

Szkołę Podstawową nr 14 w Olsztynie godnie reprezentowali następujący uczniowie:

- Weronika Kaznowska – klasa II b

- Piotr Hertrampf – klasa II b

- Mateusz Adamowicz – klasa II b

- Cezary Hennig – klasa III b

Rozegrano 7 rund systemem szwajcarskim, a zawodnicy mieli w każdej rundzie 10 minut plus 5 sekund na każde posunięcie.

Prowadzono oddzielną klasyfikację dla dziewcząt i chłopców, a wyniki partii oceniano następująco: wygrana 1 pkt, remis 0,5 pkt, przegrana 0 pkt.

Ostateczne wyniki naszych szachistów:

- Weronika – 4,5 pkt

- Piotr – 4 pkt

- Mateusz – 2,5 pkt

- Cezary – 5 pkt

Powyższa zdobycz punktowa umożliwiła Weronice Kaznowskiej zajęcie II miejsca w kategorii dziewcząt.

Wszyscy nasi uczniowie zostali nagrodzeni medalami i dyplomami za udział w turnieju, a Weronika otrzymała puchar z rąk przedstawiciela Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

Wszystkim reprezentantom gratulujemy godnej postawy i życzymy dobrych wyników w kolejnych turniejach.

Katarzyna Dębowska

W dniach 11-17 listopada odbyły się półfinały Mistrzostw Polski w szachach klasycznych.

W całym turnieju wystartowało we wszystkich grupach wiekowych około 300 zawodników z całej Polski.

W grupie do lat 13  wystartowała Weronika Kaznowska.

Weronika rozegrała dobre zawody i ostatecznie zajęła 8 miejsce. Do awansu na finały Mistrzostw Polski zabrakło naprawdę niewiele.

Olbrzymie gratulacje za zaangażowanie i walkę do końca.

Mirosław Kaznowski

W dniach 15 – 18 czerwca odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Województwa Juniorów w szachach.

Bardzo dobre wyniki uzyskali w nich uczniowie Gimnazjum nr 5:

- I miejsce – Cezary Hennig – kategoria chłopców do lat 15

- IV miejsce – Weronika Kaznowska – kategoria dziewcząt do lat 13

Gratulujemy tegorocznych świetnych wyników i życzymy równie dobrych w kolejnych latach.

Mirosław Kaznowski