Chór szkolny
Sport
Tradycje szkolne - ślubowanie klas pierwszych
Aktywnie i zdrowo
Wycieczki
Wolontariat
A A A

eTwinning to społeczność szkół w Europie pod patronatem Komisji Europejskiej, mająca za zadanie pomoc w realizacji projektów szkolnych przy pomocy TIK (technologii informacyjno-kommunikacyjnych). Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę. W programie uczestniczyć mogą przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, zarówno placówki państwowe, jak i prywatne (z uprawnieniami szkół publicznych – realizujące obowiązującą podstawę programową) z krajów Unii Europejskiej, a także dodatkowo program daje możliwość współpracy również z partnerami biorącymi udział w eTwinning Plus – są to placówki z krajów znajdujących się w sąsiedztwie z Unią Europejską – Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia, Tunezja i Ukraina. Forma, tematyka, czas trwania, rodzaj użytych narzędzi, liczba partnerów zależy wyłącznie od samych uczestników projektu. Często zmienia się w trakcie realizacji dopasowując się do aktualnych potrzeb współpracujących.

 Trzy najważniejsze cechy projektów eTwinning:  

  1. Wykorzystywanie komputera, Internetu, różnorodnego oprogramowania, aparatu, kamery, narzędzi z których uczniowie korzystają w czasie wolnym, co czyni zajęcia znacznie ciekawszymi i bardziej angażującymi; 
  2. Języki obce 
     wykorzystywane są do bezpośredniej komunikacji z rówieśnikami – partnerami w projekcie. Potrzeba sprawniejszej, płynniejszej rozmowy, porozumienia mobilizuje uczniów do nauki języka; 
  3. Temat projektu bardzo łatwo zintegrować z podstawą programową 
    nawet  kilku dowolnych przedmiotów nauczanych w szkole, i realizować w ramach planowych zajęć, czyniąc treści edukacyjne znacznie atrakcyjniejszymi. 

 eTwinning oferuje szereg form doskonalenia zawodowego dla zarejestrowanych nauczycieli. Nasza nauczycielka j.niemieckiego, Katarzyna Winiarska uczestniczyła, w niektórych z nich m.in: 

  

SP14 przystąpiło do projektu "Es weihnachtet" w dniu 25.11.2018, a zakończyło w dniu 6.01.2019 
 

 Koordynatorką szkolnego projektu SP14 jest nauczycielka j.niemieckiego p.Katarzyna Winiarska.Współpracę nawiązaliśmy ze szkołą średnią "Srednja Škola Andrije Ljudevita Adamića" w Rijeka w Chorwacji, którego koordynatorką jest p. Maja Tomičić Marušić oraz Gymnázium Pankúchova 6 w Bratysławie na Słowacji, którego koordynatorem jest Martin Kolárik. 

 Najważniejszymi elementami projektu było: 

 1) Stworzenie kalendarzy adwentowych 

 2) Projektowanie kartek świątecznych i pisanie życzeń w j.niemieckim 

 3) Pokazanie jarmarku świątecznego w swoim mieście 

 4) Opisanie zwyczajów świątecznych panujących w naszym mieście 

 Projekt w całości odbywał się w j.niemieckim, a efekty publikowaliśmy w grupie na facebooku. Klasami, które uczestniczyły i zaangażowały się w pracę były 1-3gimnazjum i klasa 8. 

Przygotowanie do projektu rozpoczęło się od uczestnictwa w przeróżnych kursach e-Twinningowych. Wiedzę uzyskaną podczas kursów wykorzystaliśmy w dalszej części oraz przekazaliśmy ją uczestnikom kursu. Każda ze stron otrzymała certyfikat uczestnictwa. Naszym kolejnym celem jest uzyskanie odznaki jakości oraz dalsza współpraca z partnerami, a nawet w przyszłości wymiana młodzieżowa. 

 Poniżej zapraszamy na obejrzenie relacji zdjęciowej po zakończonym projekcie.