28 maja o godzinie 10:00 rozpoczął się I Festiwal Żywego Słowa, czyli Majowe Recytacje Poezji Religijnej. Organizatorami Konkursu byli: Wydział Duszpasterski Archidiecezji Warmińskiej, Katolickie Stowarzyszenie „CIVITAS CHRISTIANA” oraz Naukowe Koło Teatralne Salve Verbum UWM w Olsztynie. Celem Festiwalu jest popularyzacja kultury żywego słowa i ukazanie piękna języka polskiego wyrażonego w utworach literackich poświęconych relacjom człowieka z Bogiem, „wyłonienie” zdolności recytatorskich dzieci i młodzieży, a także zainteresowanie uczniów estetyką słowa mówionego.

Festiwal odbył się w Centrum św. Jakuba w Olsztynie. W trakcie Konkursu prawie 100 uczestników z całego województwa zaprezentowało poezję religijną, wzruszając i porywając widownię. Na tak ważnym wydarzeniu kulturalnym nie mogło zabraknąć naszych uczniów. Wśród wykonawców było 3 uczniów z SP 14, których zachęciła do udziału i przygotowała do występu pani katechetka Małgorzata Jabłońska – Sokołowska.

Czternastkę reprezentowali: Martyna Czuryłło i Łukasz Drozdowski z klasy IIIc oraz Bartosz Hertrampf z IIb (wszyscy z klas Gimnazjum nr 5). Martyna, Łukasz i Bartosz spisali się bardzo dobrze, interpretowali wybrane przez siebie teksty z dużą ekspresją i nienaganną dykcją.

Przesłuchania trwały do godziny 16-tej. W jury zasiadali: aktorzy, dziennikarz, logopeda, księża, przedstawiciel Kuratorium Oświaty i polonista.

Choć w tym roku nie znaleźliśmy się w gronie laureatów, to wracaliśmy z Festiwalu zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenie, wiedząc, że udało się nam godnie i pięknie zaprezentować się na festiwalowej scenie.

Małgorzata Jabłońska - Sokołowska